Van Şoförler ve Otomobilciler Odası’nda yolsuzluk

Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’nda Jandarma, Maliye ve Ticaret Bakanlığı müfettişleri tarafından yürütülen soruşturmada çok sayıda yolsuzluk tespit edildi.
Van Haberleri 18.11.2022 15:10:00 0
Tarih: 18.11.2022 15:41

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL / Ziya Türk'ün Haberi

Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Tuğrul ve Oda Genel Sekreteri Bilgehan Balkış’ın yolsuzluk yaptığı iddiası ile Ticaret Bakanlığı’na şikâyetlerin gitmesi üzerine bakanlık müfettişleri, jandarma ve Milli Emlak Müdürlüğü harekete geçti.

SORUŞTURMA ÜSTÜNE SORUŞTURMA
Ticaret Bakanlığı müfettişleri hesaplar yönünden, jandarma yedi emin deposundaki araçların bazı aksamlarının sökülerek çıkma parça olarak satılması yönünden ve Milli Emlak Müdürlüğü de kayıp olan 7 araç ile ilgili soruşturma başlattı.

ODA GELİRLERİNİ ZİMMETLERİNE GEÇİRMİŞLER
Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı soruşturma ile elde edilen tespitler sonucunda, Van Havalimanı hattında taksicilik yapan üyeler tarafından odaya ödenen günlük 22.00 TL ücretin oda kayıtlarına intikal ettirilmeyerek, Oda Başkanı Mehmet Emin Tuğrul ve Oda Genel Sekreteri Bilgehan Başkış’a ait kişisel hesaplara aktarıldığı tespit edildi. Bunun üzerine Türk Ceza Kanunun 257’inci maddesinin birinci fıkrasına aykırı eylemleri hakkında 06.10.2022 tarih ve 360/03 sayılı soruşturma raporu düzenlendi.

PERSONEL MAAŞLARINI YEMİŞLER
Oda Başkanı Mehmet Emin Tuğrul ve Oda Genel Sekreteri Bilgehan Balkış tarafından oda personelinin maaşlarının ödenmesi için açılan hesaptan maaş ödemelerinin yapılmayarak, söz konusu hesaptaki paraların kendi kişisel çıkarları için kullanılması nedeniyle Türk Ceza Kanununun 247’inci maddesinin birinci fıkrasına aykırı eylemlerinin tespit edildiği ve konuya ilişkin 06.10.2022 tarihli ve 360-C/03 sayılı soruşturma raporu düzenlendi.

SAVCILIĞA SUÇ DUYURSUNDA BULUNULDU
Ticaret Bakanlığı müfettişlerinin düzenlediği raporda yer verdiği Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Mehmet Emin Tuğrul ve Genel Sekreteri Bilgehan Balkış'ın yolsuzlukları ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

JANDARMA’DAN YEDİ EMİN OTOPARKI SORUŞTURMASI
Van İl Jandarma Komutanlığı tarafından yakalanan ve Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası yedi emin Otoparkına yürür vaziyette getirilerek teslim edilen araçların büyük bölümünün parçalarının sökülerek oto sanayi sitesinde çıkma parça olarak satıldığı, yedi emin otoparkındaki araçların yürüyemez hale getirildiği yönündeki şikâyetler üzerine Jandarma soruşturma başlattı.

MİLLİ EMLAK MÜDÜRLÜĞÜ KAYIP 7 ARAÇ İÇİN SORUŞTURMA BAŞLATTI
Van Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası yedi emin otoparkında bulunan 7 araç kayıp.

Milli Emlak Müdürlüğünün talebi ile Ticaret Bakanlığı Tasfiye İşleri ve Döner Sermaye Genel Müdürlüğü (TASİŞ) aracılığı ile yedi emin oto parkında tutulan araçlar dönemsel olarak satışa çıkarılıyor. Milli Emlak Müdürlüğünün satışını istediği araçlar içerisinden 7 aracın getirilmemesi üzerine araçların kayıp olduğu anlaşıldı.  Bunun üzerine Milli Emlak Müdürlüğü soruşturma başlattı.  

Kaynak: Van Postası Gazetesi