Van İpekyolu Belediyesi'nde KHK’lılar ile işbirliği yapan HDP’li Azim Yacan’dan personel kıyımı

Sözde kadın hakkı savunucusu olduğunu iddia eden İpekyolu Belediyesi’nin HDP’li Başkanı Azim Yacan, Terör Örgütü PKK/KCK’ya irtibat ve iltisakı gerekçesi ile KHK ile ihraç edilen İnsan Kaynakları Eski Müdürü Faruk Kanat ve aynı g
Van 17.07.2019 14:04:53 0

VAN POSTASI GAZETESİ ÖZEL / Ziya Türk'ün Haberi

İPEKYOLU BELEDİYESİ KİMLERİ NEDEN İŞTEN ÇIKARIYOR?
Kayyum döneminde işe alınan personelin uyguladığı sürgünler ve mobing ile işten ayrılmalarını sağlamaya çalışan HDP’li Başkan Azim Yacan, işten ayrılmayıp mücadele etmeye ve düzenli bir şekilde işini yapmaya çalışan personeli de iyi niyeti suiistimal etme gerekçesi ile işten çıkarmaya başladı. 

HDP'li Azim Yacan, ideolojik yaklaşımlarla İpekyolu A.Ş.’de işe almaya başladığı personele yer açmak ve devlete bağlılığı ile öne çıkan taşeron yasası kapsamında çalışan personelden intikam almak için Saliha Bahçe, Edanur Arvas, Nazan Karatekin, Nurullah Atlas, İsmail Almalı, Esat Işık, Muammer Takış ve Ali Turan Abbasioğlu olmak üzere 8 kişiyi 12 Temmuz 2019 Cuma günü saat 17.00’de İş Kanunun 25. Maddesi gerekçe gösterilerek işten çıkardı. 

İşten çıkarılanlar hakkında gösterilen gerekçe doğrultusunda hiçbir soruşturmanın ve disiplin işleminin yapılmadığı, işlerini aksatmadığı da dikkat çeken önemli bir bilgi. 

Daha önce de şehit çocuğu olan ve İpekyolu Basın Yayın Müdürlüğü’nde çalışan Abdül Vahap Şipi’yi de işten çıkarmışlardı. Abdül Vahap Şipi'yi işten çıkarmadan önce Zabıta Müdürlüğü emrine sürgün eden HDP'li yönetimin, "Biz şehit çocuğunu işten nasıl çıkarıyoruz ve devlet de bize nasıl bir şey yapamıyor görün" yaklaşımı ile hem şehit ailelerini itibarsızlaştırmak, hem de devlete olan güveni zedelemek istediği belirtiliyor.

Özellikle kayyum döneminde işe alınanların büyük bir bölümünün işten çıkarılarak, güvenlik soruşturması yapılmadan işe alınan PKK/KCK ve diğer terör örgütleri, yapıları ve oluşumlarla aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olduğu değerlendirilen ve görevi başında kalmasında sakınca görüldüğü için işten çıkarılanların da aralarında bulunduğu yeni işe alımlar için yer açılacağı gelen bilgiler arasında. 

İpekyolu Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdür Vekili Sinan Erçin’in teklifi ve HDP’li Başkan Azim Yacan’ın oluru ile 8 kişi işten çıkarıldı.
 

İŞTEN ÇIKARILANLARA "SÜRGÜN EDİLME İYİ NİYETİNİ" SUİSTİMAL ETTİ İDDİASI
Basın Yayın Müdürlüğü’nde çalışan Saliha Bahçe ve Nurullah Atlas, Kültür Sosyal İşler Müdürlüğü’nde çalışan Edanur Arvas ve Esat Işık, Başkanlık Özel Kalem’de çalışan Nazan Karatekin, Destek Hizmetleri Müdürlüğü’nde çalışan İsmail Almalı, Çevre Koruma Müdürlüğü’nde çalışan Muammer Takış ve Hukuk İşleri Müdürlüğü’nde çalışan Ali Turan Abbasioğlu, 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra göreve başlayan HDP’li Başkan Azim Yacan tarafından Zabıta Müdürlüğü’ne zabıta personeli olarak çalıştırılmak üzere sürgün edilmişti. 

HDP’li Azim Yacan tarafından Zabıta Müdürlüğü emrine sürgün edilen 8 kişi, HDP’li yönetimin işten çıkarmak yerine "sürgün etme sözde iyi niyetini" suiistimal ettikleri gerekçesi ile şimdi de işten çıkarıldılar.

HDP’Lİ BELEDİYELER HANİ KADIN HAKLARI SAVUNUCUYDU? 
Her fırsatta kadın haklarını savunduklarını dile getiren, eş başkanlık sistemini de kadınlara yer açmak ve yönetimi eşit bir şekilde paylaşmak için uyguladıklarını iddia eden HDP’liler, İpekyolu Belediyesi’nde personel kıyımına kadınları işten çıkarmakla başladılar.

12 Temmuz 2019 Cuma günü mesai bitiminde iş yerinden çıkmaya hazırlanan Saliha Bahçe, Edanur Arvas ve Nazan Karatekin’e saat 17.00’de Belediye Başkanı HDP’li Azim Yacan’ın oluru ile işten çıkarıldıklarına ilişkin yazı tebliğ edildi. 

Kadınlara karşı yapılan bu uygulama, HDP’nin kadın hakları savunucusu olmadığını, asıl amaçlarının kadınları gizli ajandalarına ulaşmak üzere ideolojik araç olarak kullanmak olduğunu ortaya koyuyor.

SALDIRIYA UĞRADIĞI GÜNÜN ÖDÜLÜ İŞTEN ÇIKARILMA
Hukuk İşleri Müdürlüğü’nde çalışırken HDP’li Başkan Azim Yacan tarafından Zabıta Müdürlüğü emrine zabıta personeli olarak çalıştırılmak üzere sürgün edilen Ali Turan Abbasioğlu, 12 Temmuz 2019 günü Cumhuriyet Caddesi Sanat Sokağı girişindeki parkta seyyarların saldırısına uğramış ve yaralanmıştı. 

iyi niyeti suiistimal ettiği gerekçesi ile HDP’li Azim Yacan’ın işten çıkarma olurunda yer alan isimlerden birisi de, görevini yaparken saldırıya uğrayan ve hastanede tedavi gören Ali Turan Abbasioğlu oldu. 

HDP’Lİ İPEKYOLU BELEDİYESİ KİMLERİ NASIL İŞE ALIYOR?
Kayyum döneminde adli sicil kayıtlarından dolayı taşeron kadrosuna alınmayanlar, oluşturulan mülakat ekibi tarafından yapılan göstermelik mülakat ile yeniden işe başlatılıyor. 

Daha önce Kanun Hükmünde Kararnameler Kapsamında Milli Güvenlik Kurulunca Devletin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen PKK/KCK ve diğer terör örgütleri, yapıları ve oluşumlarla aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olduğu değerlendirilen ve görevi başında kalmasında sakınca görüldüğü için hizmet alımı ile çalışırken işten çıkarılanların da aralarında bulunduğu 23 kişi güvenlik soruşturması yapılmadan, İpekyolu Belediyesi ile organizasyon sözleşmesi bulunan, sözleşme bedelinin yüzde 30’u karşılığında belediyede personel çalıştıran Meltem İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi’nde işe alınmıştı. 

İpekyolu Belediyesi’nin HDP’li Başkanı Azim Yacan, şimdi de sözleşmesi Ağustos ayında bitecek olan Meltem İnşaat Limited Şirketi’nde işe alınan Şirvan Gür, Hicret Talay, Zeynel Şahin, Melek Koç, Yasemin Cansel Ertonbul, Öykü Bacarsu, Ahmet Çolçik, Yusuf Aslan, Arif Aslan, Nişancı Aslan, Güney Sağlam, Suat Aslan, Şaban Bor, Emine Bozkurt, Jiyan Aslan, Erhan Şen, Fendi Oğurlu, Murat Aladağ, Rukiye Özdemir, Lamiye Göler’in de arasında bulunduğu 23 kişiyi İpekyolu Belediyesi’nin şirketi olan İpekyolu A.Ş.’de işe alıyor. 

İpekyolu A.Ş.’de işe alınanlar arasında bulunan Nişancı Aslan HDP’li Başkan Azim Yacan’ın şoförü ve koruması olarak çalışmaya başladı. 

KHK KAPSAMINDA İŞTEN ÇIKARILANLAR BİRİM SORUMLUSU YAPILIYOR
İpekyolu Belediye Başkanvekili olarak da görev yapan İpekyolu Kaymakamı Cemil Öztürk imzası ile “Van Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü'nün ilgi yazısına istinaden, Olağanüstü Hal Kapsamında alınan tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararnameler Kapsamında, Milli Güvenlik Kurulunca Devletin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen, PKK/KCK ve diğer terör örgütleri, yapıları ve oluşumlarla aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olduğu değerlendirilen ve görevi başında kalmasında sakınca görülen, personel hizmet alımı yolu ile TAMÇİZ Sos. Hizmet İnşaat Peysaj Ticaret Limited Şirketi'ne bağlı olarak İpekyolu Belediyesi bünyesinde çalışan Jiyan Aslan'ın İpekyolu Belediyesi ile olan ilişiği Başkanlık Makamı'nın 24.02.2017 tarih ve 323 sayılı onayı ile kesilmiştir" denilerek başta Jiyan Aslan olmak üzere işten çıkarılanları HDP’li Azim Yacan tekrar işe aldı. 

İpekyolu Belediyesi Beyaz Masa Sorumlusu yapılan Jiyan Aslan’ın KHK kapsamında işten çıkarılma gerekçesi ve oluru.


Daha önce KHK kapsamında işten çıkarılan ve HDP’li Azim Yacan tarafından güvenlik soruşturması yapılmadan tekrar işe alınıp İpekyolu Belediyesi Beyaz Masa Sorumlusu yapılan Jiyan Aslan.

İŞ SEZONU GEREKÇESİ İLE 150 KİŞİ İŞE NASIL ALINDI?
İpekyolu A.Ş. bünyesinde 4 ay süreyle istihdam edilmek üzere yine güvenlik soruşturması yapılmadan süresi belirli hizmet akdi ile 150 personel alımı gerçekleştirildi.  

Süresi belirli hizmet akdi ile 4 aylık olarak işe alınanların tamamına yakını, daha önce Olağanüstü Hal Kapsamında alınan tedbirlere ilişkin Kanun Hükmünde Kararnameler Kapsamında, Milli Güvenlik Kurulunca Devletin Milli Güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen, PKK/KCK ve diğer terör örgütleri, yapıları ve oluşumlarla aidiyeti, iltisakı veya irtibatı olduğu değerlendirilen ve görevi başında kalmasında sakınca görüldüğü için işten çıkarılanlar ile taşeron kapsamındaki kanun çerçevesinde mülakatlarda elenenlerden oluştuğu iddia ediliyor.

İpekyolu Belediyesi Hukuk İşlerinden “güvenlik soruşturmaları yapılmadan işe alınanlar ile ilgili olarak şayet bir sorun çıkarsa daha sonra işten çıkarılır. Güvenlik soruşturması yapılmamasına da mevsim nedeniyle yapılması gereken işlerin aciliyeti gerekçe olarak gösterilir ve sorun çıkmaz” şeklinde alınan görüş doğrultusunda 4 aylık süresi belirli hizmet akdi ile İpekyolu A.Ş.’de işe başlatılan 150 kişinin, işten çıkarmalar ile açılacak kadrolarda istihdam edileceği de gelen iddialar arasında yer alıyor. 

SÖZLEŞMELİLER KAPATILACAK BİRİME NEDEN ATANDI?
13 sözleşmeli birim olarak kapatılması planlanan Plan Proje Müdürlüğü emrine atandı.

Sözleşme süreleri Aralık 2019 tarihinde dolacak olan sözleşmelilerin sözleşmelerini KHK ile ihraç edilen eski müdürlerin yönlendirmesi ile yenilemek istemeyen İpekyolu Belediyesi’nin HDP’li Başkanı Azim Yacan’nın, “sözleşme yenilenme tarihinden önce Plan Proje Müdürlüğü’nü kapatacağı ve sözleşmelilere bu birimi kapattık, dolayısıyla sizlerin de mesaisine ihtiyaç kalmadı bu nedenle sözleşmenizi yenilemiyoruz” diyerek işten çıkaracağı iddia ediliyor. 

İPEKYOLU BELEDİYESİ'Nİ TERÖR ÖRGÜTÜ İRTİBAT VE İLTİSAKLILAR MI YÖNETİYOR?  
Göreve geldiği andan itibaren birim müdürleri tasfiyesi ve personel sürgünleri ile gündemden düşmeyen İpekyolu Belediyesi’nin HDP’li Başkanı Azim Yacan, yaptığı atama, sürgün, tasfiye, personel çıkışları ve personel alımlarında KHK’lılar ile ortak hareket mi ediyor? 

İpekyolu Belediye Başkanı olarak göreve başladığı andan itibaren HDP’li Azim Yacan’ın aldığı kararları, yaptığı atama ve personel sürgünlerini, Terör Örgütü PKK/KCK’ya irtibat ve iltisakı gerekçesi ile KHK ile ihraç edilen İnsan Kaynakları Eski Müdürü Faruk Kanat ile yine KHK ile aynı gerekçeden ihraç edilen Eski Yazı İşleri Müdürü Seyfettin İtah’ın yönlendirmesi ile yaptığı iddia ediliyor. 

Başkanlık katına personel çıkışının yasaklandığı, KHK’lıların İpekyolu Belediyesi’ne personelin mesaisi biterken başkanlık giriş kapısından girerek gece mesaisi yaptığı, kiralama sözleşmesi bitinceye kadar 34 BPZ 803 plakalı Mercedes Vito makam minibüsünün tahsis edildiği, altında belediye başkanı olarak HDP’li Azim Yacan’ın imzasının olduğu önemli birçok kararın mimarı olduğu iddia ediliyor.

HDP’li Azim Yacan KHK ile ihraç edilen Faruk Kanat başta olmak üzere bir grup KHK’lının da bulunduğu kişilerle İpekyolu Belediyesi’nde yapılacak iş ve işlemlerlerin yanısıra personel hareketliliği ile ilgili yol haritasını belirlemek üzere toplantı halinde.

Terör Örgütü PKK/KCK’ya irtibat ve iltisakı gerekçesi ile KHK ile ihraç edilen İnsan Kaynakları Eski Müdürü Faruk Kanat ile HDP’li Başkan Azim Yacan tarafından atanan destek hizmetleri müdürü Edip Öner’in çalışmasından bir kesit. İnsan "acaba mal ve hizmet alımları ile ihaleler de mi" demekten kendisini alamıyor.

AZİM YACAN’DAN ve ŞEHZADE KURT’TAN YASA DIŞI EŞ BAŞKANLIK UYGULAMASI
Basın açıklamalarında, İpekyolu Belediyesi resmi internet sitesinde, bilbord ilanlarında, kurum için telefon rehberinde ve misafir karşılamada yasada olmayan eş başkanlık ünvanını kullanan İpekyolu Belediye başkanı Azim Yacan ve Belediye Meclis Üyesi Şehzade Kurt, yasa dışı görev ihdas edip kendilerini ihdas ettikleri görevlere göre konumlandırıyor. 

Göreve başladığında makam odasında bulunan, Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Posterlerini çıkaran İpekyolu Belediyesi’nin HDP’li Başkanı Azim Yacan, duvara manzara resmi bulunan bir tablo astı.