Uzay’ya gidecek olan ilk Türk astronotun yolu Ağrı’dan geçmiş

Uzay’ya gidecek olan ilk Türk astronotun yolu Ağrı’dan geçmiş

Bilim ve Teknoloji 17.01.2024 16:25:36 0
Uzay’ya gidecek olan ilk Türk astronotun yolu Ağrı’dan geçmiş
Tarih: 17.01.2024 16:25
Milli Uzay Programı kapsamında "ilk insanlı uzay misyonu" hedefini gerçekleştirecek Alper Gezeravcı, ekibiyle ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Üssü’nde son hazırlıklarını yaparken, yolunun daha önce Ağrı’dan geçtiği öğrenildi.
Eski Ağrı Belediye Başkanı Savcı Sayan, sosyal medya hesabından, Milli Uzay Programı kapsamında "ilk insanlı uzay misyonu" hedefini gerçekleştirecek Alper Gezeravcı’nın Ağrı’nın Tutak ilçesinde çekilmiş bir fotoğrafını paylaştı. Tutak’ta öğretmenlik yaptığı yıllarda ilçe sakinleriyle bir arada olan Alibaba Gezeravcı’nın oğlu olan Alper Gezeravcı’ya ait fotoğrafta Savcı Sayan’ın da yer aldığı görüldü.
Savcı Sayan sosyal medya hesabında duygularını şu şekilde ifade etti: “Fotoğraftaki bebek bugünkü milli gururumuz uzaylı Alper. Uzaya gidecek olan milli gururumuz, kardeşimiz Alper Gezeravcı’nın bebekliği bizimle geçti. Babası Alibaba Gezeravcı öğretmenimizdi, hepimizin babası gibiydi. Bizi çok seviyordu, Biz de o sevgiyi Alper’e gösteriyorduk. 2021 yılında arşivimde bulduğum fotoğrafı öğretmenime göndermiştim. Duygulanıp bana mesaj atmıştı.
Nereden nereye. Allah yardımcıları olsun.
1980 yılı Ağrı/ Tutak Yatılı Bölge Okulu”

Haber Kaynak : İHA
Haberi Sesli Oku

İŞ İLANLARI

ÖTEKİ GÜNDEM

Simpsonlar, Trump'ın 2024 başkan adaylığı öngördü iddiası


Öteki Gündem

İsveç'ten Türkiye açıklaması: Yapabileceğimiz bir şey kalmadı


Öteki Gündem