’Sarıkamış şehitleri’ anısına yapılan kardan heykeller törenle açıldı

Sarıkamış’ta bundan 107 yıl önce donarak şehit olan 90 bin askerinin anısına 200 kamyon kar taşınarak yapılan kardan heykellerin açılışını Kasapoğlu ve Yanık yaptı. Açılışı yapılan kardan heykellere kırmızı karanfil bırakı
Genel 8.01.2022 17:32:08 0
Tarih: 01.01.0001 00:00

Sarıkamış’ta bundan 107 yıl önce donarak şehit olan 90 bin askerinin anısına 200 kamyon kar taşınarak yapılan kardan heykellerin açılışını Kasapoğlu ve Yanık yaptı. Açılışı yapılan kardan heykellere kırmızı karanfil bırakıldı.

107. yılında Sarıkamış Şehitlerini anma etkinlikleri kapsamında bir haftada yapılan kardan heykellerin açılışı yoğun ilgi gördü. Kardan heykellerin üzerinde bulunan dev Türk bayrağı, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 65. Hükümet Ulaştırma, Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz, AK Parti Kars Milletvekilleri Ahmet Arslan, Prof. Dr. Yunus Kılıç ve protokol üyeleri tarafından kaldırılarak açılış gerçekleştirildi. Daha sonra kardan yapılan asker heykelleri üzerine kırmızı karanfiller bırakıldı.

Burada gazetecilere açıklamada bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, “Bu sene 4 bakanlık birlikte hareket ediyoruz. Çok güçlü bir biçimde pandemiden sonra tekrar ecdadımızla buluşmak, tekrar şehitlerimizle buluşmak için çok özel bir program hazılamaya gayret ettik. Mehmet Akif merhumun ifadesiyle; ‘Şüheda fışkıracak toprağı sıksam şüheda’ der, Sarıkamış neredesye toprağa dokunmadan şühedayı duyduğumuz bir yer. O bakımdan hepimiz için tarihimizde önemli bir yer tutuyor. Çok özel bir yer tutuyor. Özellikle Doğu Cephesi içerisindeki öneminide kavradığımızda çok önemli ve farklı bir yerde durduğunu biliyoruz. Biz tabi bu anmaları buralarda tarihe karşı ve şehitlerimize karşı, gazilerimize karşı onların manevi hatıralarına karşı bir borç ödemek için buradayız. Ama aynı zamanda gençlerimiz açısından geleceğe dönük projeksiyonlarını oluşturmaları adına tarihin neresinde duruyorlar ve tarihin neresinde olacaklar şuurunu öğrenmeleri, fark etmeleri idrak etmeleri açısından bu programlar çok önemli” dedi.

Daha sonra söz alan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, “Tabi biz millet olarak güçlü bir medeniyetin evlatlarıyız. Bu medeniyetin ecdadımızdan aldığımız o güçlü köklerle yarınlara, geleceğe yine gençlerimizle birlikte taşıma kararlılığındayız. Bunun mücadelesini hep birlikte veriyoruz. Ve inanıyorum ki her zaman olduğu gibi bu anlamlı haftada gençlerimiz bu şuurla bu ruhla, bu motivasyonla yarınlara yürüyecekler. Bu günlerin güçlü Türkiyesi için tıpkı bugün olduğu gibi el ele vereceğiz. Omuz omuza vereceğiz. Mücadelemize devam edeceğiz. Tabi bu kutlu miras, bu anlamlı emanet, hepimize olan bir emanet ve bu kutlu mirası bize bırakan Sarıkamış şehirlerimizi, gazilerimiz bu vesile ile rahmetle minnetle saygıyla yad ediyoruz” diye konuştu.

Sarıkamış Cıbıltepe Kayak Merkezi’ndeki Kütük Evin önünde yapılan kardan heykeller eksi 15 derece soğukta, yaklaşık 200 kamyon kar kullanılarak yapıldı. Yapımı bir hafta süren kardan asker heykelleri Kars, Ağrı, Bayburt, Erzurum ve Muş üniversitelerinden toplam 10 kişilik ekip yaparak ışıklandırdı.


Anahtar Kelimeler: