Özay İlhan, “Van Çevreyolu için neden sessiz sedasız ihale yapıldı”

Saadet Partisi Van İl Başkanı Özay İlhan, “Yıllardır Van’da kangren haline geline çevreyolu hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
Van 27.09.2021 15:50:01 0

Çevreyolu ihalesi sessiz sedasız yapıldı diyen İlhan, “Türkiye’de yapımına başlanmasından kısa bir süre sonra durdurulan ve uzunca yıllar atıl vaziyette kalan, kamulaştırma ve 18. madde uygulanması tartışmalarıyla ilimiz gündeminden düşmeyen Van Çevreyolu sessiz sedasız yapılan ihaleyle yine ilimiz gündeminde öncelikli konuma yerleşmiştir. 2010 yılında 43 milyon bedelle ihalesi yapılan yol 2011 yılında Erciş yolunun 18. Km’sinden başlanarak 10 km yol yapılmış ve yol 10 yıldır aynı şekilde durmuştur. Her yıl iktidarın sözde temsilcileri ve atanmışları tarafından Van Çevreyolunun yapımına başlandı masalları anlatılan ilimizde yapılmayan çevreyolunun 18. madde uygulamasında ki ısrar nedeniyle birçok vatandaşımızı da mağdur etmiştir.” Dedi. 
Van çevreyolu yaklaşık yapım bedeli olan 600 milyon üzerinden %11’lik kırımla 534 milyon civarında bir rakamla kalan 31 km’lik kısmı ihale edilmiştir ifadelerine yer veren İlhan, “Geçtiğimiz Salı günü sessiz sedasız yapılan bir ihaleyle, ihaleden Van’da bu işi yapabilecek konumda olan birçok firma temsilcisinin haberi bile olmamıştır. Bazı köprü ve yol ihalelerini canlı yayınlayan iktidar, Van çevreyolu ihalesi yapılmadan ilimizde de mutlaka duyurusu açıkça yapmalıydı ve ihale ilimiz yerel medyasında yayınlanmalıydı. Van çevreyolu ısrar edilen 18. madde uygulamasıyla çevreyolu kenarında arazisi olan birçok kişiyi mağdur etmiş, sessiz sedasız yapılan ihalesiyle de bu şehirde ki yatırımcıların yok sayılmasına sebep olmuştur.” İfadelerine yer verdi. 
İlhan, konuşmasının devamında iktidar yetkililerine seslenerek şunları sordu;
1-Birçok ilimiz de kamulaştırma yapılırken, Van’da niçin 18. madde uygulamasında ısrar edilmiştir?
2- 11 yıl önce yapılan ihale de 41 km’lik yol ihale bedeli 43 milyonken şu anda 31 km’lik kısmı 534 milyona ihale edilmiştir. Neden bu kadar büyük fark vardır?
3- Van Çevreyolu ihalesi niçin sessiz sedasız yapılmıştır?
Kaynak: Vangölü TV