HÜDA PAR Genel Başkanı Yapıcıoğlu, Van’daki gözlemlerini aktardı

Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak için geldiği Van’da yerel ve ulusal basın ile bir araya geldi.
Van 27.09.2021 15:55:08 0

2 gündür Van’da çeşitli temaslarda bulunduğunu dile getiren Hür Dava Partisi (HÜDA PAR) Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, ziyaretlerimiz 20 Temmuz’dan bu yana devam ediyor. Sivil Toplum Kuruluşları, esnaflar, vatandaşlar ve basın mensuplarıyla bir araya geldik. Yerelde çözülmesi gereken konuları dün vali Mehmet Emin Bilmez’e anlatma imkânı bulduk.” Dedi.
Yapıcığlu’nun açıklamalarından satır başlıkları şöyle;
“EKONOMİK SIKINTILAR”
Görüşmeler yaptığımız hemen hemen her alanda ekonomik sıkıntılar anlatılmakta. Pandemi süreciyle beraber Van esnafı sıkıntılar yaşadığını dile getirdi. Halen de etkileri devam ediyor. Kiralarla ilgili sıkıntılar var. Özellikle işsizlik konusunda ciddi sorunlar var. Ki bu ülkenin de gündeminde var. Hatta bir esnafımız dedi ki; “Birkaç kez İŞKUR’a başvurdum. Hiçbir şey olmadı. Keşke benim de sabit gelirle bir işim olsa direk bu işleri bırakacağım.”
“KAPIKÖY SINIR KAPISI”
Vatandaşlarımız şunu soruyor. Türkiye dışardan gelen yabancıları kabul ediyor. Bu ülkelerden biri de İran. İranlı vatandaşlar uçakla İstanbul, Ankara gibi yerlere gidiyorlar. Ama neden kara sınırından Van’a rahatlıkla gelemiyorlar. Sınır kapısının normale dönmesi esnafın sıkıntılarını bir nebze de olsa rahatlatacaktır. 
“KÜRT MESELESİ”
Ülke gündeminde olan meselelerden bir tanesi de Kürt meselesi. Cumhuriyet Parti Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir açıklaması oldu. Bu konu üzerinde olumlu ve olumsuz cevaplar oldu. Hükümet cenahından da böyle bir sorunun olmadığı dile getirildi. Bize göre Kürt meselesi vardır ve mutlak surette çözülmesi gerekiyor. Türkiye’nin en ağır sorunlarından biridir. Türkiye bu meseleyi çözerse bölgesel güç olma yönündeki iddiasında yol alabilir. Aksi takdirde kendi iç sorununu çözemeyen bir ülkenin bölgedeki diğer meselelere müdahil olabilmesi zor olacaktır. 
“DÜRÜST SİYASET, GERÇEK ADALET”
Ekonomi sıkıntılarıyla ilgili vatandaşın genel kanaati, “İsrafın ve Yolsuzlukların buna neden olduğu. Özellikle adam kayırmacılığı yapıldığına dair çok söylenti var. Güvenlik soruşturmalarından şikâyet ediliyor. İdarenin her türlü eylemi ve işlevi hukuk denetiminde olmalıdır. Hiçbir şekilde hukuksuzluk yapılmamalıdır. HÜDA PAR olarak önce insan öncelik adalet diyoruz. Dürüst siyaset, gerçek adalet diyoruz. Adalet hiçbir şeye feda edilemez. Bu konuda yapılan adaletsizliklerle ilgili vatandaşın yoğun şikayeti var. Bunların da mutlak takipçisi olacağız.
“İŞSİZLİK SORUNU”
Van’da çok genç bir nüfus var. Dönem dönem TÜİK tarafından işsizlik oranları açıklanıyor ama bu rakamlar sık sık eleştiriliyor. Bu rakamların gerçeği yansıtmıyor yönünde yaygın bir kanaat var. Şu var olan bir gerçek. Açıklanan rakamlar doğru bile olsa özellikle genç işsizlik Türkiye’deki işsizlik oranından 2 katıdır. Bazı bölgelerde ki bu bölgelerde Van’da yer alıyor. 2 gençten biri işsiz. Bazı bölgelerde kalifiye eleman bulmakta zorlanırken bazı bölgelerde de iş bulmakta zorlanıyor. Hal böyle iken ortada bir sorunun olduğu aşikâr. Bize göre bu sorun eğitimin planlanmasıyla ilgilidir. Özellikle üniversite mezunları iş bulamıyorsa Eğitim planlamasından başka bir sorun yoktur kanaatindeyiz. 
“HAYVANCILIK”
Van’da hayvan konusunda ciddi sorunlar var. Yoğun bir küçükbaş üreticiliğinin olduğu Van’da bir deri fabrikasının olmaması büyük bir eksikliktir. Merkezi hükümet bunu mutlaka dikkate alarak bu yöndeki iletmeleri teşvik edici bazı adımlar atılmalıdır. 
Van’ her geldiğimizde büyümüş görüyoruz ama büyüyen bir köy adeta. Büyükşehir demeye bin şahit lazım. Çok plansız bir şehir. İmar planı mutlaka belki 50-100 yıl sonrası için planlanmalı ve yapılmalı. Çevre yolu ile ilgilide uygulanan 18. Madde için yoğun şikâyet aldık. 
Kaynak: Vangölü TV