banner10

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü fidan satış yerlerini denetliyor

BİTLİS (İHA) – Bitlis Tarım Orman İl Müdürlüğü teknik personelleri fidan satış noktalarında meyve fidanı üreticilerinin pazarladıkları fidanlarla ilgili kontrolleri devam ediyor.İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Bitlis Tarım Orman...

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü fidan satış yerlerini denetliyor

BİTLİS (İHA) – Bitlis Tarım Orman İl Müdürlüğü teknik personelleri fidan satış noktalarında meyve fidanı üreticilerinin pazarladıkları fidanlarla ilgili kontrolleri devam ediyor.

İlkbahar mevsiminin gelmesiyle birlikte Bitlis Tarım Orman İl Müdürlüğü teknik elemanlarının fidan satış noktalarında meyve fidanı üreticilerinin pazarladıkları fidanlarla ilgili kontrolleri devam ediyor. Kontroller 5553 Sayılı Tohumculuk Kanunu ve 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu ve bağlı yönetmelik ve talimatlar kapsamında yapılıyor.

"Yanlış fidan zararlıları beraberinde getiriyor"

Konuyla ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Şener Kalya, "Bilindiği gibi kaliteli ve sağlıklı üretimin birinci adımı; sağlıklı, türü ve çeşidi bilinen, üreticisi belli, ilgili mevzuatlara göre izinleri olan fide ve fidan kullanmaktır. Yanlış fide ve fidan kullanıldığı zaman hem istenen kalitede üretim yapılamayacağından boşa masraf edilmiş olur; hem de bahçenizde hastalık ve zararlıları bulaştırmış olursunuz. Fidan satış bayileri ve ruhsatlı fide fidan satış yerleri müdürlüğümüzce denetlenmekte olup; hem kalite ve ismine doğruluk hem de hastalık ve zararlılar açısından çok daha güvenlidir. İlimizde 1üretici tarafından 20 bin adet meyve fidanı üretilmektedir" dedi.

Üretimin başlangıç aşamasından itibaren üreticilerin yılda iki kez kontrollerinin yapıldığını belirten Kalya, "6 ilçemizde mevcut üretilen ve il dışından gelen yaklaşık 100 bin fidanın da hafta günleri semt pazarlarında ve bayilerdeki kontrollerinin il müdürlüğümüz ve ilçe müdürlüklerimiz kanalıyla denetimlerinin aralıksız olarak devam ediyor" diye konuştu.

Müdür Kalya, üreticilerin zarara uğramamaları için başta fide, fidan olmak üzere tarımsal üretimde kullanacakları her türlü üretim materyalinin mutlaka yetkili satış yerlerinden almaları gerektiğini sözlerine ekledi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER