banner10

Geçmişten Günümüze Teknoloji

Geçmişten günümüze teknoloji hızla ilerlemektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle insanların, canlıların faydasına yönelik tasarımlar yapılmaktadır. Yapılan bu tasarımlara en güzel örnek bilgisayarlardır. Bilgisayarlar neredeyse insan hayatının her alanına hükmetmektedir. Robotlar ise bilgisayarların gelişimi ile ön plana çıkmaya başlamışlardır. Robotlar insanların yaptıkları işleri insanlara benzer biçim ve harekette yapabilen makinelerdir. Günümüzde robotlar birçok alanda üretime ve hizmete yardımcı olmaktadır.

Eski yıllarda siyah beyaz televizyonlar  daha sonra renkli televizyon  modelleri vardı  şu an led ve lcd diye hitap ettiğimiz ince hafif ve nazik televizyonlar üretildi. Çocukluk yıllarında çember saklambaç oyunları uçurtma yapımı olurdu günümüzde oyunları akıllı telefondan uçurtmaları ise yerini drone dediğimiz uçan makine almıştır. 2000 li yıllardan sonra hızla gelişen teknoloji yanında bir çok kolaylığıda getirmiştir. Çağımız bilgi çağıdır. Teknolojinin  ilerlemesiyle  robotik tasarımlar, geliştirme kartları (arduino vb) ve dc motor sürücü kartları gibi elektronik parçalar da geliştirilmiştir. Son yıllarda hemen hemen hatta bütün işlerde bilgisayarlar kullanılmaktadır, yapılan son araştırmalara göre bilgisayarların hızla kullanıldığı ve insanlar için kolaylık sağlandığı bilinmektedir.

Kullanmış olduğumuz birçok elektrik ve elektronik makinalar içerisinde  beyin dediğimiz elektronik  kartlar  kullanılmaktadır. Bu kartlara bilgisayar yardımıyla kodlama ve yazılımı yüklenmesi durumunda insanların işlerinde zaman kazanılmasına sebep olur. Örneğin bir çamaşır makinası: kişinin istediği zamana göre ayarlaması ve motorun  hangi devirde çalışması   çamaşır makinasının bitiminde uyarı olarak ötmesinde hep teknoloji yer almaktadır.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Suzan Sahinoglu
Suzan Sahinoglu - 9 ay Önce

Insani buyuk yapan ,azmi ve sabridir. Tecrubelerini,bilgilerini gelecek nesillere de aktarman dilegiyle . Faydali ve herkesin bilmesi gereken bir makale yazmissin .Kalemine saglik.

Ercan ercan
Ercan ercan - 9 ay Önce

Kalemine sağlık başarıların daim olsun

Metin Ayışığı
Metin Ayışığı - 9 ay Önce

Tebrik ediyorum. Güzel bir yazı olmuş.

Şükrullah çakır
Şükrullah çakır - 9 ay Önce

Vaybe hocam helal gerçekten. Müthiş bir tesbit

AYŞE ŞAHİNOĞLU
AYŞE ŞAHİNOĞLU - 9 ay Önce

Her başlangıç geleceğe atılan güzel bir adımdır.
Rabbim kalemine kuvvet versin inşAllah. Günümüz için çok gerekli olan bilgiler . Rabbim her daim faydalı bilgiler yazmanı nasip etsin. Selam ve dua ile..

Züleyha Yıldırım
Züleyha Yıldırım - 9 ay Önce

Hocam yüreğinize sağlık sağolun

Bünyamin tatırhan
Bünyamin tatırhan - 9 ay Önce

Ağzınıza yüreğinize sağlık cemal hocam çok faydalı bir yazi olmuş. :)

Sezgin şahbazoglu
Sezgin şahbazoglu - 9 ay Önce

ellerine yüreğine sağlık cemal hocam başarılarınızın devamını dilerim