banner9

LGS nakil başvuru ekranı 2019! Nakil işlemleri nasıl yapılır?

Öğrencilerin heyecanla beklediği LGS 1.nakil işlemleri bugün başlıyor. 

LGS nakil başvuru ekranı 2019! Nakil işlemleri nasıl yapılır?

İstediği liseye yerleşemyen öğrenciler boş kontenjanlara göre tercih yapacaklar. 1.Nakil Tercih Başvuruları 29 Temmuz'da başlayıp 2 Ağustos'ta bitecek. 
LGS nakil başvuru ekranı 2019! Nakil işlemleri nasıl yapılır?
LGS sınav sonuçları 22 Temmuz 2019 tarihinde açıklanmıştı. 1. lise nakil işlemleri bugün itibariyle E-Okul üzerinden gerçekleştirilebiliyor.Liselere yerleştirmeye esas nakil kılavuzu yayımlandı. LİSE NAKİL 
İŞLEMİ NASIL YAPILIR?
8'inci sınıfı başarıyla tamamlayan veya mezun durumda olan öğrenciler, yerleştirme işlemleri için tercih ve yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabilecek. 
Yerleştirmeye esas nakiller, "Tercih ve Yerleştirme Takviminde" belirtilen tarih ve sürelerde 2 (iki) dönemde yapılacak Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için en fazla 3 (üç), pansiyonlu okullar için de en fazla 3 (üç) okul tercihi yapılabilecek.
Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşen öğrencilerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirme ile öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

2019 LİSE KAYITLARI İÇİN GEREKLİ BELGELER
Lise kayıtları için gerekli belgeler okuldan okula değişmekle birlikte genel olarak şu belgeler isteniyor:
1. Yerleştirme sonuç belgesi(Mezun olunan okuldan onaylı)
2. İlköğretim Öğrenim Belgesi
3. Öğrencinin Nüfus Cüzdanı ve Fotokopisi.(Nüfus cüzdanı kayıt sonrası iade edilecektir.)
4. Veliye ait Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
5. Veli Adına “Yerleşim Yeri Adres Belgesi“(Nüfus Müdürlüklerinden Alınacaktır)
6. 4 Adet öğrenci kıyafeti ile çekilmiş vesikalık fotoğraf
LİSE NAKİL TARİHLERİ
Lise kayıt tarihleri ile ilgili genel bir açıklama yapılmadı. Ancak LGS sınavından istediği puanı alamayan adaylar yerel yerleştirmeler ile evlerinin yakınındaki liselere kayıt yaptıracaklar. Okulların kayıt tarihleri için Nakil tarihleri ise şu şekilde:
- Birinci nakil tercihleri 29 Temmuz-2 Ağustos yapılacak. Sonuçlar 5 Ağustos’ta açıklanacak.
- İkinci nakil başvuruları 5-8 Ağustos yapılacak ve sonuçlar 10 Ağustos’ta belli olacak.
- Yerleşemeyen öğrenciler il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos’ta alınacak.
- Boş kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il veya ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları, 19-23 Ağustos’ta alınacak.
- Yatılılık başvuruları, 26-29 Ağustos’ta yapılacak.
- Nakil komisyonlarının yerleştirmeleri 6 Eylül itibarıyla tamamlanacak ve yeni eğitim öğretim yılı 9 Eylül’de başlayacak.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER