banner9

LGS 1. nakil yerleştirme sonuçları MEB tarafından açıklandı

LGS 2. tercihleri olarak da adlandırılan 1. nakil yerleştirme sonuçları açıklandı.

LGS 1. nakil yerleştirme sonuçları MEB tarafından açıklandı

 Liselere Geçiş Sitemi kapsamındaki yerleştirmeye esas 1. nakil sonuçları kurumun resmi internet adresi olan meb.gov.tr üzerinden erişime açıldı. İşte LGS tercih sonuçları ile ilgili bilinmesi gereken detaylar... MEB 1. nakil sonuçları için adaylara merakla beklenen açıklamayı yaptı. Sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet adresi üzerinden sorgulanabilecek.

Yerleştirmeye esas ikinci nakil tercih başvuruları ise 5-8 Ağustos tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirmeye esas ikinci nakil sonuçlarının 10 Ağustos'ta duyurulmasıyla merkezi olarak yürütülen ana yerleştirme süreci tamamlanacak. Her nakil döneminde öğrenciler, her gruptan en fazla 3 (üç) okul tercihinde bulunabilecekler.

Daha sonra hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler için il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak ve 6 Eylül'de yerleştirme süreci tümüyle sona erecek.

YERLEŞTİRME SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

Tercih işlemleri, öğrenci ve velisi tarafından "https://e­-okul.meb.gov.tr" internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden gerçekleştirilecek. Tercihler, ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.

ADAYLARIN YÜZDE 98'İ YERLEŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) açıklanan Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki yerleştirmeye esas birinci nakil sonuçlarına göre, tercih yapan öğrencilerin yüzde 98'i istedikleri bir liseye yerleştirildi.

MEB yetkililerinden edinilen bilgiye göre, birinci yerleştirme sonunda öğrencilerin yüzde 95'i istedikleri liselere yerleştirilirken, bu oran yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda yüzde 98'e yükseldi.

Birinci yerleştirme ve yerleştirmeye esas birinci nakil sonunda liselere yerleşen öğrenci sayısı 1 milyon 27 bin 322'ye yükseldi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER