banner10

Libya'da ateşkes tek taraflı sona erdi

Hafter yanlısı Temsilciler Meclisi Başkanı Libya'da ateşkesin sona erdiğini açıkladı.

Libya'da ateşkes tek taraflı sona erdi

13 Ocak Pazartesi günü Mevlüt Çavuşoğlu ve beraberindeki heyetle, Rus heyeti ve Libya’daki taraflar arasında ateşkes için Moskova'da görüşmeler gerçekleştirilmişti.

Türk heyeti, Serrac ve Libya Devlet Yüksek Konseyi Başkanı Halid el-Mişri ile anlaşma metnini oluşturmuştu.

Rus heyeti ise Hafter ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi'nin Başkanı Akile Salih’i ikna etmeye çalışmıştı.

Ancak Hafter, uzun uğraşlar neticesinde oluşturulan anlaşma metnini imzalamamış ve sabah saatlerinde Moskova’yı terk etmişti.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Halife Hafter'in ateşkes anlaşmasına olumlu baktığını fakat yerel istişareler için 2 güne ihtiyacı olduğunu açıkladı.

ATEŞKES TEK TARAFLI SONA ERDİ

Ancak Libya’daki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter yanlısı meclisten ateşkesin sona erdiğine dair açıklama geldi.

Hafter yanlısı Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, "ateşkesin sona erdiğini ve savaşın devam edeceğini” duyurdu.

Libya merkezli yerel bir televizyona konuşan Salih, Türkiye ve Rusya’nın 12 Ocak'ta yerel saatle 00.00’da hayata geçmek üzere yaptığı ateşkes çağrısına "Rusya Devlet Başkası Vladimir Putin’e saygılarından" dolayı olumlu yanıt verdiklerini söyledi.

Salih, açıklamasında "ateşkesin kendileri için sona erdiğini savaşın devam edeceğini" kaydetti.

"TÜRKİYE'NİN MÜDAHALESİ BİZİ GECİKTİRDİ"
Trablus'taki çatışmalarda başarı elde edememelerine dair ise Salih, "Türkiye'nin müdahalesi Trablus'un geri alınması savaşında sonuç elde etmemizi geciktirdi." ifadelerini kullandı.

SICAK ÇATIŞMALAR HENÜZ BAŞLAMADI

Başkent Trablus’ta henüz sıcak çatışmaların başladığına dair bir iz görülmediği belirtildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER