Vali Murat Zorluoğlu müjdeyi verdi: YENi ARITMA TESiSi GELiYOR

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, yeni kurulacak olan arıtma tesisi alanında incelemelerde bulundu. 2019 yılına kadar yapımı tamamlanacak olan arıtma tesisiyle Van gölü büyük bir tehlikeden kurtulmuş olacak.

Vali Murat Zorluoğlu müjdeyi verdi:  YENi ARITMA TESiSi GELiYOR

Türkiye'nin en büyük gölü olma özelliği taşıyan ve turkuaz rengi ile görenleri kendine hayran bırakan Van Gölü’nün kirliliktenkurtarılması için önemli bir adım atıldı. Büyükşehir Belediyesi, mevcut arıtma tesisinin bulunduğu alana yapılacak olan yeni tesis Van Gölü’nü kirlenmekten kurtaracak. Van Gölü için hayati önem taşıyan arıtma tesisinin 2019 yılına kadar hizmete girmesi hedefleniyor. 


Mevcut arıtma tesisi ve yeni yapılacak olan tesis alanını gezen Zorluoğlu, Van Su ve Kanalizasyon İdaresi (VASKİ) Genel Müdürü Ali Tekataş'tan bilgi alarak alanda incelemelerde bulundu. Zorluoğlu'na, Genel Sekreter Yardımcıları Mehmet Yaşar ve Fazıl Tamer'de eşlik etti. 


Van Gölü'nün Türkiye'nin ve dünyanın en önemli göllerinden biri olduğunu belirten Vali Zorluoğlu, "Şu anki arıtma tesisi yaklaşık 30 yıl önce yapılmış olan bir yer ve artık mevcut ihtiyacı karşılayamıyor. Ve ne yazık ki buraya gelen atık suyun üçte ikisi de göle akıyor. Bu da Van gölü için ciddi bir sorun. Van Gölü’nün korunması amacıyla yeni arıtma tesisimizin startını verdik. Projemiz hazır, maddi kaynağını da iller bankasından aldık. Enerji kaynaklarını da azaltmak için bizde projeye güneş enerjisi tesisini entegre ettik. İnşallah tesisimiz 2019 yılında hizmete  girecek" dedi.


Van Gölü hep masmavi  kalacak 
Van denilince ilk akla gelenin Van gölü olduğunu söyleyen Zorluoğlu, "Bu güzelliğe sahip çıkmalıyız. Çünkü Van Gölü güzelliği kadar Van’ın ekonomisi için de bir değer. Her yıl binlerce kişi bu güzelliği görmek için kentimize geliyor. Ve ekonomiye büyük katkı sağlıyor. Gölde çok güzel sahillerimiz mavi bayraklı plajlarımız var. Hedeflerimiz büyük Van’ı ve Van Gölü’nü dünyaya tanıtmak istiyoruz. İnşallah Van gölü hep böyle masmavi kalacak" dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 13 Şubat 2018, 00:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER