banner10

5 Aralık ne günü? Dünya Kadın Hakları Günü ve Mühendisler Günü aynı tarihte

5 Aralık her yıl iki önemli gelişmenin bir arada kutlandığı bir gün olarak biliyor. Dünya Kadın Hakları Günü ve Mühendisler Günü 5 Aralık’ta çeşitli törenler ve etkinliklerle kutlanıyor. Peki, bu günlerin önemi nedir?

5 Aralık ne günü? Dünya Kadın Hakları Günü ve Mühendisler Günü aynı tarihte

Dünya Kadın Hakları Günü ve Mühendisler Günü’nün tarihleri şöyle… 5 Aralık 1934 yılında Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türk kadınlarına seçme ve seçilme hakkı verildi. 5 Aralık 1934 tarihinde “Kadınlara Milletvekili Seçme ve Seçilme Hakkı” veren yasanın kabulü ile her yıl “Kadın Hakları Günü” olarak kutlanmaktadır.DÜNYA MÜHENDİSLER GÜNÜ NEDİR?


Ülkemizde 5 Aralık tarihinde kutlanan bu özel gün, çeşitli ülkelerde yılın farklı tarihlerinde kutlanıyor. Mühendislik Günü'nün bazı ülkelerde kutlanma tarihleri şöyle; Arjantin 16 Haziran, Belçika 20 Mart, İtalya 15 Haziran, Rusya 22 Aralık.


Günlük hayatın kolaylaştırılmasında ve geliştirilmesinde birçok farklı projede imzası bulunan mühendislerin günü olarak kutlanan 5 Aralık’ta dönem dönem bazı kurumlarda etkinlikler düzenlenebiliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER