Barış

En sevdiğim şeydi gökyüzü. 

Hayallerimin başlangıç noktası idi, ışte bu yüzden pilot olmak istedim hep.. Pilot olup gökyüzünde uçmak, kuşlarla yarış yapmak... Ya da heidi gibi bir kaz bulup üstüne binmek..

Ne bileyim o zaman gerçek sanıyordum uçan kazı. Büyüyünce hayallerim yıkıldı, kazların insanları taşıyamayacağını öğrendim... Hadi o kaz da insanın da insanı taşımadığını gördüm. 


Yalnızdı insan aslında.. Biri açtı biri tok..  Tok olan görmüyordu aç olanı.. Yeryüzüne gökyüzünden bombalar yağıyordu. Çocuklar ölüyordu, anneler çaresiz ve babalar düşünceli. 


Dünya adaletsizdi onu öğrendim.. Tartının bir nefesi hep ağır geliyordu.. Lakin bu ağırlık kimine zenginlik tartarken kimine de acı tartıyordu. 


En çok da doğu coğrafyası üzerinde idi bu bombalar.. Silah ile barış getireceğini söyleyen insanlar türedi.. Modern ve demokratik insanlar.. Kendi ülkelerinde insanlar evsizlikten sokakta ölürken, burdaki ınsanlara daha iyi bir gelecek yalanı söylediler.. Insanların ıdeolojik düşüncelerini kullandılar.. Onlardan gibi gözüktüler ama hiç onlardan olmadılar.. Sadece savaş ve kan getirdiler.. Ne kadar petrol, titanyum gibi zengin kaynak varsa, onları da gizliden ve açık olarak alıp gittiler. Lakin oyunlari bozulmaya başladı..

 
Sonra acı ve gözyaşı hakim oldu buralara..

 
Ve doğu coğrafyası: Suriye, İran, Irak ve Türkiye'de yasayan insanlar artık eski ilkel barışlarını geri ister oldular..  Yaylalarda koyunların otladığı, meralarda buzağılarin koştuğu, düğünlerde herkesin elele tutuşup halay çektiği ve herkesin sadece insan olduğu o eski ilkel barışlarını..


Modern ve demokratik barış sadece acı  ve hüzün  getirdi.. Alın gidin diyorlar barışınızı bize huzurumuzu geri verin.. Kendi kendimize yeteriz biz sizi istemiyoruz diyorlar.. Annelerin ağlamadığı, babaların savaşmak için evden gitmediği eski huzurlu günler mutlaka gelecek.. Buna inanıyorum.. Siz de Inanin..

Selam ve dua ile kalın. 

YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet koç
mehmet koç - 7 ay Önce

IŞTE INSAN OGLU HEP BUNLARI YAPANDR DUNYA HEPIMZE YETRDI ÇKARCILAR OLMASAYDI