Ardahan'da uyuşturucu ile mücadele derneği kuruldu

Ardahan'da uyuşturucu ile mücadele derneği kuruldu

Ardahan’da madde bağımlılığı ile mücadele kapsamında Uyuşturucu İle Mücadele Derneği kuruldu. Derneğin hedefleri ve programını anlatmak üzere Ardahan Uyuşturucuyla mücadele ve eğitim derneği (A-UMDER) Yönetim Kurulu basın ile buluştu.
Dernek Kurucu Başkanı Uğur Kaçar, Toplumda kanayan yara haline gelen Uyuşturucu illetine karşı savaş açtıklarını söyleyerek, özellikle mahalle ve okullara sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.
Kaçar, ’’Ardahan’da gerçekte şu anda uyuşturucu kullanımı artmış durumda. Bundan sonraki süreçlerde gelecek nesillerimize yansımaması adına, çocuklarımıza, öğrencilerimize ve bizlere bile ulaşmaması adına toplumumuza bir zırh giydireceğiz. Bu zırh ne olacak? Ne yazık ki Ardahan’da bu konuda ciddi bir pazar oluşturulmaya çalışılıyor. Biz bunun önlemini alabilmek için bir sivil toplum örgütü oluşturduk ve basın camiasının desteği ve yönetim kurulu üyelerimizin desteği ile inşallah bu işin üstesinden geleceğiz.’’ dedi.
Uyuşturucu ile mücadelede herkese büyük iş düştüğünü de söyleyen Kaçar, ’’Burada hepimize büyük iş düşüyor. Özellikle 15-20 yaş arasındaki genç nüfus üzerinde çok ciddi uyuşturucu madde bağımlılığıyla ilgili problemlerimiz var. Bu problemleri hep birlikte nasıl giderebiliriz, onu konuşacağız. Türkiye’de 80 bin aktif sivil toplum örgütü var. Her şeyden önce uyuşturucu bağımlılığı mücadelesini emniyet ve devlet kurumlarının omuzlarına yüklemek büyük bir hata olur. Bu konu sivil toplum örgütlerinin en birinci vazifesi diye düşünüyorum.’’ diye konuştu.
Derneğin amacının, Sosyal, kültürel ve sağlık alanında toplumun tüm kesiminde, bireylerin başta uyuşturucu bağımlılarına yönelik olmak üzere eğitim fırsatı sağlayarak topluma kazandırılma noktasında çalışma yürütmek olduğunu söyleyen Kaçar, ’’Uyuşturucu kullanımı ve madde bağımlılığının ulusal ve uluslar arası bir sorun olduğu bilinciyle memleketimizde eğitim amaçlı yazıların, yayınlanan kitap, dergi ve belgelerin yayın ve tanıtımını sağlayarak okullarımıza ve topluma bunu enjekte etmek istiyoruz. Toplumumuza dağıttıktan sonra bunu psikiyatrisiler eşliğinde seminerler vererek bunun zararlarını anlatacağız. Kimyasal ve sentetik diğer bağımlılık yapan maddelerin kullanımını önlemek, iyileşmek isteyen kişilerin rehabilitasyon sürecine katkı sağlamak, gerekli durumlarda bireysel ve gruplar halinde terapi düzenlemek, sosyal aktivitelere yönlendirmek, sporun önemini toplumun her kesimine anlatmak, sportif faaliyetlerin uyuşturucunun panzehiri olduğuınu topluma enjekte etmek en büyük amacımız olacaktır. Bu noktada Ardahan halkından destek bekliyoruz. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi Türk toplumu, Türk gençliği ne kadar sağlıklı yaşar, spor yaparsa ulusumuz o kadar güvence altındadır. İlkemiz bu olacak.’’ şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2018, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER