Sayın Cumhurbaşkanım, Ayak Oyunları Van'ı Tüketmesin

Sayın Cumhurbaşkanım; Van’da görüştüğümüz her kişiye, katıldığımız her ortamda soruyoruz, “Nasıl bir belediye başkan adayı olmalı” diye.

Aldığımız cevaplar ise, “Güçlü, birikimli, kültürlü, ehil, becerikli, gayretli, istikrarlı” şeklinde oluyor.

Vatandaş “güçlü” derken sokak kabadayılığı ve parmak hesabını, “birikimli” derken banka hesabının şişkinliğini ve sahip oldukları tapuları, “Kültürlü” derken her türlü ayak oyunları bilgisini, “Ehil” derken vatandaşın hakkını kişisel ranta dönüştürmeyi çok iyi bilen, “Becerikli” derken vatandaşa her türlü mazeret üretme becerisini, “Gayretli” derken görev süresi içerisinde kurumun kasasını boşaltma gayretini, “istikrarlı” derken de kesintisiz kendi menfaatlerini düşünenleri kastetmiyor.

MÜRACAAT BÜYÜKŞEHİRE, HESAP İLÇE ADAYLIĞINI KAPMAK

Adaylık isteyenler değerler açısından kendilerine, hizmet bekleyen halka ve kente, talip oldukları makamlara baksın. Üstesinden gelemeyeceği görevler için ortaya çıkıp kendilerini de kurumları da rezil etmesinler. Nasılsa bana vermezler, adım duyulsun, reklam yapayım, ya da büyükşehir için müracaat edersem belki bir ilçe verirler gibi hesaplar ile yola çıkmayın.

Artık sağ gösterip sol vurma taktiklerinizi kimse yutmuyor.

Ayrıca Allah’ın hesabı tüm hesapların üzerindedir. İbadet duygusu ve hizmet etme sevdası ile yola çıkanlar, seçilemeseler de adeta seçilmiş ve hizmet etmiş gibi sevabını alırlar. Bir de seçilirler ve hakkıyla hizmet ederler ise, hem seçene hem de seçilene ödül olur.

AŞİRETLER HANGİ PARTİDEN?

“Nasıl bir belediye başkan adayı olmalı” sorumuza hiç kimse şu aşiretten, bu aileden veya şu ırktan olsun demiyor. Çünkü hizmet üretmenin, kenti yönetmenin ve başarıyı yakalamanın ölçüsü aşiret değil. Ölçü; İnanmak, niyet, samimiyet, yetenek ve üretim.

Sayın Cumhurbaşkanım; anlatmak istediğim aşiret olgusuna Buruki Aşireti çok güzel bir örnek. Liderleri başarılı bir siyaset yaptı ve aşireti siyasetin önüne geçirdi. Amacım Buruki Aşireti’ni eleştirmek değil, ancak uzun yıllar yaşanmamış, çarpıcı bir durum ile karşı karşıyayız. Yaşanan bu durum, bilim adamları tarafından incelenmeli, siyaset ve sosyal psikoloji açısından analiz edilmeli.

Son dönemde Buruki Aşireti Van siyasetinin patronu oldu.  AK Parti’de ve HDP’de birer milletvekili, AK Parti’de Belediye Başkanı,  CHP’de ve İyi Parti’de İl Başkanı. MHP ve İyi Parti’den de milletvekili adaylıkları.

Şimdi şu sorulara mantıklı ve aklıselim ile cevap arayalım;

Buruki Aşireti hangi partiyi destekliyor?

Buruki Aşireti tüm oylarını bir siyasi partide toplayabilir mi? 

Buruki Aşireti oyları şu an siyasette elde ettikleri kadar temsilciyi seçmek için yeterli mi?

Aksini iddia edenler veya aşiretçilik yaparak siyasette koltuk sahibi olmak isteyenler, aşiretin gücü ile bağımsız aday olup seçilsin, sonra da gelip istediği partide siyaset yapsın.

Sayın Cumhurbaşkanım; Buruki Aşireti örneğinde olduğu gibi, hiçbir aşiretin oyu eski dönemlerde olduğu gibi blok olarak kimsenin tekelinde değil. O halde toplumun geneline hitap edecek, toplumu ideolojik veya aşiret açısından ayrıştırmak yerine buluşturabilecek, sen-ben çekişmelerini ortadan kaldıracak esaslar ile siyaset ve adaylar şekillenmeli.

Ayrıca Müslümanım diyen, ırkçı ve aşiretçi olamaz.. 

Bir başka ifade ile siyasette herkes alın teri ve akıl teri ile konumlanmalı, parmak hesabı ve kas gücü ile değil.

BAHÇESARAYLI SEÇİM SONUÇLARI İLE NE DİYOR?

29 Mart 2014 Mahalli İdareler Seçimlerinde AK Parti Bahçesaray’da seçimlere Muhammed Affan Orhan ile katıldı. DBP Mehmet Garip Aykut ile seçime girerken, SP de Meki Arvas ile seçime katıldı. Seçim sonuçlarına baktığımızda 3.405 oy alan DBP adayı Mehmet Garip Aykut seçimi kazanmıştı. AK Parti adayı Muhammed Affan Orhan 1.990 ve SP Adayı Meki Arvas da 728 oy almıştı.

29 Mart 2014 Belediye Başkanlığı seçimlerinde DBP yüzde 53,9 oy alırken, 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 56 oy aldı.

Her iki seçim sonuçlarını karşılaştırıp doğru analiz ettiğimizde Bahçesaraylı seçmen, “Sayın Cumhurbaşkanım biz her zaman sizin yanınızdayız, sizin destekçiniz olmaya hazırız. Ancak aday olarak önümüze koyacağınız kişiler, Bahçesaray’ın imkanları ile kendine hizmet eden değil, kente ve halka hizmet eden, sizin ortaya koyduğunuz misyon ve vizyona inanmış kişiler olsun” diyor.

BAHÇESARAY KÜÇÜK HESAPLARA KURBAN EDİLMESİN!

Seçmenin bu mesajını Gülşen Orhan ve ailesi de okumuş olacak ki, 31 Mart 2019 Belediye Seçimleri için aday adaylık müracaatı yapmadılar. 29 Mart 2014 Belediye seçimlerinde SP’den aday olan Meki Arvas bu kez AK Parti’den aday adaylık müracaatında bulundu.

Siyasetin derin dehlizlerinden ve Bahçesaray kulislerinden hiç de hoş olmayan bilgiler geliyor. Bu bilgilerin asılsız olması ve AK Parti’nin Bahçesaray’da kazanmasını canı gönülden istiyorum. Ancak gelen bilgileri de paylaşayım ki vakit varken konu yeniden değerlendirilsin.

Sayın Cumhurbaşkanım, gelen bilgi şöyle; “Gülşen Orhan ve ailesi Meki Arvas’ın AK Parti Bahçesaray Belediye Başkan Adayı olması için destek olacak. Ancak aday olduktan sonra da kazanmaması için çaba harcayacak. Şayet Meki Arvas kaybederse ortaya iki sonuç çıkacak.

Birinci sonuç; artık Meki Arvas Bahçesaray’daki siyasi yarış sahnesinden çekilecek ve siyasi alan temizliği yapılmış olacak.

İkinci sonuç; Bahçesaray siyasetinde biz olmayınca olmuyor algısı ile Gülşen Orhan, hem AK Parti Genel Merkezi’nde hem de ilçede nüfuzunu daha da güçlendirecek.”

FATİH ÇİFTÇİ KENDİSİNİ NASIL YALANLADI?

Fatih Çiftçi 1 dönem ANAP’tan 1 dönem de AK Parti’den seçilerek 2 dönem Erciş Belediye Başkanlığı yaptı.

29 Mart 2004 seçimlerinde ANAP’tan seçildikten bir süre sonra o yıllarda “Fatih Çiftçi AK Parti’ye geçmek için girişim yapıyor” diye bir yazı yazmıştım. Fatih Çiftçi bu yazım ile ilgili tepki gösterip yalanlamış ve yayınlanmak üzere de tekzip göndermişti. Ben de tekzip metnini köşemde olduğu gibi yayınlamış ve sonuna da bu konuda cevap verme hakkımı saklı tutuyorum şeklinde bir şerh düşmüştüm.

Sonra ne oldu biliyor musunuz? ANAP’tan Belediye Başkanı seçilen Fatih Çiftçi kısa bir süre sonra AK Parti’ye geçti ve 1 dönem de AK Parti’den Belediye Başkanı seçildi.

Sonuç olarak beni yalanlayan ve tekzip gönderen Fatih Çiftçi AK Parti’ye geçerek beni doğrulamış ve kendisini de yalanlamış oldu. Fatih Çiftçi, kendi kendini yalanladığı için kocaman bir teşekkürü hak etti.

FATİH ÇİFTÇİ’Yİ NEDEN YAZIYORUM?

Fatih Çitçi’nin AK Parti’ye geçmek için girişimde bulunduğunu nereden biliyordum? O dönemde Şark Yıldızı Gazetesi Genel Yayın Koordinatörü olarak çalışıyordum. Fatih Çiftçi’nin AK Parti kurmayları ile ilişki kurmak ve transfer diyaloglarını oluşturmak üzere görevlendirdiği ekip benimle de görüşmüş, hikâyelerini anlatmış ve destek istemişti.

Fatih Çiftçi bir yandan bunları yapmış diğer yandan da beni yalanlamıştı. Aslında yalanı ortaya çıktığı ve pişti olduğu için de çok paniklemişti.

Fatih Çiftçi Erciş Belediye Başkanlığı’ndan milletvekili adaylığı için istifa etmişti. Urartu Oteli’nde dönemin İl Başkanı Abdullah Aras tarafından aday adayları tanıtım toplantısı organize edilmişti. Fatih Çiftçi’den rica ettim ve bir kenara çekilip 5 dakika görüştük. Belediye başkanlığından istifası kabul edildiği için milletvekili adaylığı kesin olan Fatih Çiftçi’ye yukarıda ki hikâyeyi anlattım, saklı olan yazma hakkımın bulunduğunu hatırlayıp hatırlamadığını sordum ve hatırladığını söyledi. Bunun üzerine “yazma hakkımdan komisyoncu milletvekili olmamanız şartıyla vazgeçeceğim, yoksa huzuru ilahide iki elim iki yakanızda” dedim ve şimdi de yazdım.

FATİH ÇİFTÇİ NASIL MİLLETVEKİLİ ADAYI OLDU?

AK Parti o dönemlerde belediye başkanlarının istifa edip milletvekili adayı olmasına prensip olarak müsaade etmiyordu. Çünkü kurumsal başarı ve siyasi istikrar gündemin en önemli maddesiydi. Ancak bu kadar sıkı uygulanan prensip Fatih Çiftçi için neden esnetildi ve istifası kabul edilip milletvekili adayı gösterildi?

O günün önemli sorusunun cevabı olarak, Erciş’te dilden dile dolaşan ve bugünlere kadar gelen ciddi bir iddia var.

“Fatih Çiftçi Belediye Başkanı olduğu dönemde, ERCİŞ İL OLSUN diye 35 bin civarı imza toplandı. Bu imzalar ilgili makamlara, toplanma amacı doğrultusunda götürülüp verilmesi gerekirken verilmedi. ERCİŞ İL OLSUN diye toplanan bu imzaların kapak yazısı, FATİH ÇİFTÇİ MİLLETVEKİLİ OLSUN şeklinde değiştirilip, AK Parti Genel Merkezine verildi” şeklindeki iddia, Erciş sokaklarından Van Kulislerine kadar uzanıyor.

Dileğim bu iddiaların asılsız olmasıdır. Şayet asılsız ise Fatih Çiftçi’nin, toplanan imzaların toplanma amacı doğrultusunda teslim edildiği makamdan alınan alındı belgesini ortaya koyarak, açıklama yapması bu iddiaları ortadan kaldırır.

Bakalım Fatih Çiftçi iddiaları çürütecek açıklama yapıp kamuoyunu rahatlatacak mı? Yoksa daha önceki yazılarımda belirttiğim, yerine getirmediği görev ve sorumlulukları ile ilgili konuda olduğu gibi, kendisi susup besleme kalemlerini mi ortaya salacak?

FATİH ÇİFTÇİ, BURHAN KAYATÜRK’Ü SAKIN ÖRNEK ALMA!

Burhan Kayatürk ile ilgili yazdığım eleştiri yazılarından sonra, kendisi dostlarımı arayıp hakaret ve tehdit etmişti. Ofisime adam gönderip beni aldırmak istemişti, ortağı akrabası ve danışmanı olan Nasır Çetin de parayla birisini tutup beni boğduracağını söyleyerek tehdit etmişti. Çevresinde konumlanan ve beslediği bazı adamlar da hakaret etmiş,  tehdit ve iftiralar atmıştı. Van’ı 2 gün içinde terk etmek zorunda bırakacaklarını da söylemişlerdi. Burhan Kayatürk ile birlikte çevresindeki toplam 7 kişi hakkında delilleri toplayarak, Van Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundum.

Burhan Kayatürk’ün “Eyvah biz ne yaptık” dediğini duyar gibiyim.

Çünkü bunlar, AK Parti tarafından halkı temsil etsin ve hizmet etsin diye görevlendirilenlerin, nasıl tehdit ettiği ve hükmettiğinin somut örneklerinden sadece bir tanesi.

Fatih Çiftçi, savcılıktan siyasete gelen bir hukukçu. Bu nedenle hukuk jargonlarını iyi bilir, ama çevresi onu Burhan Kayatürk’ün durumuna düşürüyor. Çevresindeki adamlar, aradıkları kişilere “Ziya Türk’ü koruyan olmasa, 2 günde Van’ı terk etmek zorunda bırakırız, Van’da barındırmayız” diyerek sokak kabadayısı ağzı ile racon kesmeye yelteniyor. Fatih Çiftçi beyefendi görünümlü hukukçu, adamları ise sokak kabadayısı ağzı ile racon kesme gayretinde.

Fatih Çiftçi de aynen Burhan Kayatürk’ün yaptığı gibi, kendi telefonundan değil, adamlarının telefonundan aratıp kendisi konuşuyor ve ayar çekmeye çalışıyor. HTS kayıtları da dâhil olmak üzere tüm belge ve dokümanları topladığımı, hazırlıkları tamamladığımda yargıya müracaat edeceğimin bilinmesini istiyorum.

AK PARTİ'DEN KONUM EDİNENLER NEREDE?

Vekilliği kazanıp Van’ın ve AK Parti’nin sırtından konum edinenler nerede. Gelsinler kendi ilçelerinin adaylarını kazandırmak için gece gündüz çalışsınlar. Seçimi kazananlar başkan ile birlikte Cumhurbaşkanı’nın karşısına çıksın. Kazanamayanlar da bir daha ne Cumhurbaşkanının karşısına çıksınlar, ne de AK Parti’nin ve Cumhurbaşkanı’nın ismini ağzına alsınlar.

GÜÇ KAZANDIĞINIZ VAN’A SAHİP ÇIKIN!

Van’dan kazandıklarınızın gücünü, Van’ı yeniden kazanmak için ortaya koyun. Çünkü siz Vanlı seçmenin oyları ve AK Partililerin emekleri ile bu noktalara geldiniz. Yoksa sizi ailenizden ve arkadaşlarınızdan başka kim tanıyordu?

Açtığınız avukatlık ofislerinden, farklı kişiler üzerine kurduğunuz gümrük danışmanlık şirketlerinden, devleti ihale yolu ile soymak isteyenlerin kurduğu lobi üzerinden, dik durmak yerine PKK’nın haraç istemesinden korkup kaçarcasına taşındığınız Ankara’dan, devlet adına olduğunu iddia ederek kendi adınıza açtığınız televizyon stüdyosundan nutuk atarak, ya da vergi rekortmeni olduğunuz şehirlerde keyif çatarak seçim kazanılmaz.

Bazı eski siyasetçiler yeni koltuk kapma planları ve hesapları kurmak, müracaat etmeden masada isimlerini büyükşehir adayı olarak konumlandırmaya çalışmak yerine, kaybedilen Van’ı yeniden kazanmak için, elini taşın altına karşılıksız koymalı.

Mesela;

 • Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ile birlikte tüm ilçeleri ziyaret etmeli, kanaat önderleri ile görüşmeli.
 • Fatih Çiftçi,  Kerem Altun ve Maliki Ejder Arvas, Erciş Belediye Başkan Adayı gibi çalışmalı ve Erciş geri alınmalı.
 • Hacı Biner ve Mustafa Bilici, Muradiye Belediye Başkan Adayının yanından ayrılmamalı,
 • İkram Dinçer ve Zahir Soğanda, Özalp ve Saray Belediye Başkanlıklarını kazanarak rüştlerini ispat etmeli.
 • Gülşen Orhan, Bahçesaray Belediye Başkanlığını kaybedince Cumhurbaşkanı’nın karşısına bir daha çıkamamalı.
 • Burhan Kayatürk, Çaldıran Belediye Başkanlığını almayı bir namus meselesi olarak görmeli.
 • Cüneyt Karabıyık, Başkale Belediye Başkan Adayına güç vermeli.
 • Halil Kaya, Tuşba Belediye Başkan Adayı gibi çalışmalı.
 • Yekta Haydaroğlu, İpekyolu Belediye Başkan Adayı ile çalınmadık kapı bırakmamalı.  
 • Abdullah Aras, Gevaş ve Gürpınar Belediye Başkan Adayları ile birlikte seçimlere kadar aralıksız çalışmalı.
 • Adnan İnanç, Danışmanlık gücünü Edremit’te seçimi almak için seferber etmeli, seçime kadar sahada olmalı.

Seçim dönemlerinde turistik seyahat eder gibi, birkaç sembolik ziyarete katılıp bol bol fotoğraf çekip, sosyal medyada paylaşımları yapmak, hiçbir işe yaramıyor.

Göz boyamaktan öteye gitmeyen aktiviteler, yarardan çok zarar veriyor haberiniz olsun.

KİMLER BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLMASIN!

Gayri meşru ilişkisinden olan çocuğu için siyasetçiye avukatlık yapanlar belediye başkan adayı olmasın.

Kamu ihalelerini kırım yaparak ve yarışarak alabilmek yerine, taşeron görünümlü ortaklarına rakip işadamlarını, komisyon verme karşılığında tehdit ettirenlerin oluşturduğu lobinin, il başkan adaylığında desteklediği, masum yüzlü karanlık ruhlu siyasi aktörü belediye başkan adayı olmasın.

Yalan söyleyip, çalışma arkadaşlarını, halkı ve seçmeni kandıranlar belediye başkan adayı olmasın.

Savunulacak yanı olmadığı için kendini savunamayan, ya da savunmaktan aciz oldukları için kiralık kalemleri akçeli işlerle yıllardır besleyip kullananlar aday olmasın.

AK Parti siyasetinden kazandığı konum ve nüfuzu, HDP’li siyasetçilerin istek ve talepleri doğrultusunda kullanan, kandildeki PKK’lı teröristlerin reklamını yapanlara sahip çıkan oryantalistler belediye başkan adayı olmasın.

Bagajında ahlak, erdem, edep, sadakat, dürüstlük, beceri, başarı, liyakat, inanç ve değer olmayanlar gitsin kendi çöplüklerinde çöplensin.

Çünkü belediye başkanlığı Şehrül-Eminlik makamıdır, gayri meşru işlerde uzmanlık kazananların makamı değil.

Teşkilatlara ve Milletvekillerine şimdiden gayet açık ve net söylüyorum. Şayet bunlar her hangi bir yerden aday gösterilirse hikâyelerini yazacağımı şimdiden duyurmuş olayım.

Uyarılarımı dikkate almayıp aday olanlar, deşifre olmayı da göze almış demektir.

SİYASİ HEZİMETİN SORUMLULARI SORUMSUZLUK YAPMASIN

Van’da siyaseti bu duruma düşürenler siyaseti halk, ülke, devlet ve ümmet için yapıyorsa, yapıştıkları koltukları Allah rızası için bıraksınlar görelim. Siyasi hezimetin sorumluları, siyasi aktör olarak konumlarını koruyor, AK Parti Genel Merkezi’nde yeni konumlar ediniyor. Bu da seçmeni siyasetten soğutuyor.

Mesela Van’da kayyumlar ve yaptıkları hizmetler ile ilgili memnuniyet oranı yüzde 65 ve üzeri, seçimlerde alınan oy oranı ise yüzde 31,8 ile yüzde 35,4 arasında değişiyor.

Siyasetten soğuyan 112 bin seçmenin de sandığa gitmediğini göz önünde bulundurursak, dünün siyasi aktörlerinin eskimiş siyasetçi olarak, tarih kitaplarındaki yerlerini alma zamanı çoktan gelmedi mi?

Seçmen ve siyaset açısından hiçbir katma değer üretmeyen, getirisinden çok zararı olan eskimiş siyasetçiler, parti içindeki huzursuzluktan beslenmeye devam ediyor. Başarının sırrı parti içi huzurda, huzurun sırrı ise huzursuzluk kaynağı olan eskimiş siyasetçilerin köşesine çekilmesi.

Sözün özü; Eski siyasetçi ünvanlı hiç kimse Van’da yeni dönemin siyasi aktörü olmamalı.

Sayın Cumhurbaşkanım aşağıdaki linklerde yer alan yazılarım Van ile ilgili detaylı rapor niteliğindedir.

Selam ve dua ile…

VAN'DAKİ GELİŞMELERİ ANLATAN RAPOR NİTELİĞİNDEKİ YAZILAR

Burhan Kayatürk’ün öne çıkan özellikleri..

Sayın Cumhurbaşkanım Van’da Neler Oluyor?

Van'da Pensilvanya’ya kimler neden gitti?

Van’da Aday Listesi Algı Operasyonu Çöktü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Van'dan Açık Mektup

YORUM EKLE