Okumuş Zalimler

Bir arkadaşım dedi ki okumuşları sevmiyorum..
  
Şaşırdım zira kendisi de okumuş, hatta edebiyat fakültesini bitirmişti. Yani bir edebiyatçıydı, insanları ve duyguları en iyi anlayan ve anlatan bir meslek grubuydu bu...


Karşı çıktım, "hayır" dedim insanlar okudukça daha bilgili ve daha anlayışlı olurlar...


Bunu tecrübe etmek için bu kadar kısa bir zaman dilimi geçeceğini tahmin bile etmemiştim. Ertesi gün bir toplantım vardı. Çoğu profesör olan bir toplulukla idi bu toplantı. Hepsi bir sürü kitap okumuş, yurt dışını arka mahalle yapmış, her ay kongreye giden bir insan topluluğu. 


Hepsinin emrinde bir sürü çalışan..


Yani kısaca "BÜYÜK ADAM" hepsi...


Herkes sırayla konuştu.. Sıra soru sormaya geldi. Ilk soruyu ben sordum zira bu benim meslek grubum üzerinde yapılan bir çalıştaydı. Benim ve diğer aile hekimlerinin geleceğini, çalışma ortamını ve hukuki sorumluluklarını etkileyebilecek bir çalıştaydı. Hocam dedim güzel şeyler söylediniz de bunlar sahada uygulanamaz; hem fizikî şartlar, hem donanım, hem de eğitim eksiklikleri var.. 


Demez olaydım ya... Vay sen nasıl benim kararımı sorgularsın... Başladı azarlamaya.. "Hocam siz karıştırdınız ben ve diğer aile hekimleri sizin asistanınız değiliz. Sizin istediğiniz şeyleri yapamayız. Sebeplerini söyledim size." dedim. Bi baktım hocanın asistanları da orda..  onlarda girmez mi tartışmaya...

 

Neden Aile Hekimlerinden sadece beni çağırdıklarını anladım o an...

 

Olur da itiraz edersek onlar çoğunluk olacak ve susturacaklar...


"Öyle mi" dedim.. Tabi benim sesimin oktavını bilmiyorlar... Neyse efendim öğrendiler... Ama sanırım artık aile hekimlerinden kimseyi çağırmazlar..


Grupta haklıyı görüp de destek olan insanlar da vardı tabi.. Onlara da teşekkür ederim.

 

Ve o arkadaşım geldi aklıma, gerçekten de çok okumak insanı bazen alim değil zalim yapıyormuş...


Hani bir laf varya... "Okusada merkep, okumasa da."


Ama siz yine de hep haklının yanında yer alın... Çünkü Ilahi adalet bir gün mutlaka işler.. İşte o zaman kazanan siz olursunuz. Hayatın kısa olduğunu malesef geç anlıyoruz ve ebedi alemin bizi beklediği gerçeğini çoğu zaman es geçiyoruz. 
Kimimiz doktor, kimimiz işçi, kimimiz esnaf, kimimiz emekli ama hepsi özde sadece İNSAN..


İnsan dostlarınız bol olsun..


Selam ve dua ile. 


Hayırlı cumalar.

YORUM EKLE