Vali Murat Zorluoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı mı?

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı belli oldu! AK Parti’de içerisinde Trabzon’un da bulunduğu 20 ilin belediye başkan adayları yarın açıklanacağı kaydedildi. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı için ise Van Valisi Murat Zorluoğlu'nun ismi öne çıktı. Zorluoğlu'nun son dakika bir değişikliği olmadığı takdirde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanacağı öğrenildi.

Vali Murat Zorluoğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı mı?

AK Parti’de içerisinde Trabzon’un da bulunduğu 20 ilin belediye başkan adayları yarın açıklanacağı kaydedildi.  Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı için ise Van Valisi Murat Zorluoğlu'nun ismi öne çıktı. Zorluoğlu'nun son dakika bir değişikliği olmadığı takdirde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak açıklanacağı öğrenildi.

 

Adayların açıklanacak olması nedeniyle Ankara kulisleri hareketlendi ve Trabzon’da büyük bir merak hakim...  İl Başkanı Haydar Revi, ilçe başkanları ve milletvekilleri ile Genel Merkezde durum değerlendirmesi yapacaklarını açıkladı.  Bu arada Külliye’ye yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı R.Tayip Erdoğan aday belirleme komisyonuna bir sebepten ötürü kızdı ve 20 il’in adaylarını tek başına belirledi. Bu durum da listenin sızmasına engel olduğu kaydediliyor. 

 

PEKİ TRABZON NE DURUMDA?

Trabzon için üç isim öne çıkıyor. İlk sırada Van Valisi Murat Zorluoğlu… Ankara kaynakları Van Valisi Murat Zorluoğlu’nun ismini doğruladı. Ancak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’un yapacağı toplantı sonrası ismi açıklayacağı öğrenildi.  Zorluoğlu, konu ile ilgili sorulara sadrece ”Hayırlısı olsun” demekle yetindi. 

 

Trabzonlu siyasiler de ismin doğru olduğunu ama kesin kararı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklayacağını ifade etti. Adı Zorluoğlu’dan sonra gelen isim A.Metin Genç.. Genç’in Büyükşehire geçmesi halinde, Ortahisar’da Ak Parti’nin zorlanacağına dair bir görüş ağırlık kazandı. Bu nedenle Genç gelip gidiyor. Üçüncü isim ise Mazhar Yıldırımhan.. Yıldırımhan’ın şansının da yüksek olduğu ifade ediliyor.

 

Ankara’dan gelen bilgilere göre AK Parti Trabzon Büyükşehir  Belediye başkan aday adayı olarak yarın açıklanması beklenen Murat Zorluoğlu dopdolu özgeçmişiyle dikkat çekiyor. 

 

Van Belediyesi'ne kayyum olarak atanan aynı zamanda Van Valiliği görevini yürüten Murat Zorluoğlu eğitim ve bürokrat kariyeri ile genişlettik.

 

MURAT ZORLUOĞLU ÖZGEÇMİŞ   

1971 yılında Ankara/Haymana’da doğdu. İlkokulu memleketi olan Trabzon- Çaykara-Kumlu Köyü İlkokulunda, ortaokulu Trabzon İmam Hatip Lisesinde, liseyi İstanbul- Hayrullah Kefoğlu Lisesinde, yükseköğrenimini ise 1993 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünde tamamladı.

 

Mülki idare amirliği mesleğine 1994 yılında Trabzon kaymakam adayı olarak başladı. Kaymakam adaylığına müteakip 1997–1999 yıllarında Mersin Gülnar Kaymakamlığı; 1999–2003 yıllarında Bingöl Genç Kaymakamlığı; 2003-2008 yıllarında Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürlüğü ve 2008-2012 yıllarında ise aynı yerde sırasıyla Dış İlişkiler ve Projeler Daire Başkanlığı, İnceleme ve Soruşturma Daire Başkanlığı ve Mevzuat ve Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı görevlerini yürüttü. 

 

Bu görevlerinin yanı sıra, 2005-2012 yılları arasında Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresinde (YBYK) Türkiye Heyetinin Milli Sekreteri ve Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Demokrasi Yönlendirme Komitesinde (CDLR) Türkiye adına üye olarak görev yaptı. 

 

15.09.2012 tarihli ve 28412 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan müşterek kararname ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığına, Nisan 2013 tarihinden itibaren de bu Bakanlıkta Müsteşar Yardımcısı Vekilliğine atandı. Mart 2015- Temmuz 2017 yılları arasında Elazığ Valiliği görevi yaptı. 

 

Bakanlar Kurulunun 13 Haziran 2017 tarihli ve 10458 sayılı Kararı ile Van Valiliği görevine atanmış olup, halen bu görevi yürütmektedir. 

 

2004–2005 yıllarında Nottingham Üniversitesinde (İngiltere) Kamu Yönetimi Bölümü alanında yüksek lisans yaptı ve bu kapsamda Avrupa Birliği Karar Mekanizmalarına Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Etkisi konulu tezi ile Avrupa Birliği bölgesel politikaları ve yapısal fonlarını özel olarak inceledi. 

 

2011 yılına yayınlanan Local Authorities in Turkey (Türkiye’de Mahalli İdareler) adlı kitabı ve Yeni Yerel Yönetimler Mevzuatı ve Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı adlı makalesi bulunan Murat ZORLUOĞLU, evli ve üç çocuk babası olup,  iyi derecede İngilizce bilmektedir. 

 

EĞİTİM DURUMU

2007 Ocak- Nis. Yüksek Lisans - Birmingham Üniversitesi (İngiltere), Avrupa Araştırma Kuruluşu,  Çağdaş Avrupa Çalışmaları   Genişleyen Avrupa Birliğinin kuruluşları, Avrupa Birliğinde politika belirleme süreçleri ve Avrupa Birliğinde Uyum, dayanışma ve yerel yönetimlerin rolü konularında hem akademik hem de uygulamalı eğitim aldı.   

 

2004–2005           Yüksek Lisans- Nottingham Üniversitesi (İngiltere), Kamu Yönetimi Bölümü (Üstün başarılı derece ile) Avrupa Birliği Karar Mekanizmalarına Yerel ve Bölgesel Yönetimlerin Etkisi konulu tez kapsamında Avrupa Birliği bölgesel politikaları ve yapısal fonlarını özel olarak inceledi.

 

1989–1993          Lisans- Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü 

 

1986–1989          Lise- Hayrullah Kefoğlu Lisesi (İstanbul) 

 

1983–1986          Ortaokul- İmam Hatip Lisesi (Trabzon) 

 

1978–1983           İlkokul- Kumlu Köyü İlkokulu (Trabzon- Çaykara) 

 

İŞ DENEYİMİ                           

2017                   Halen Van Valisi olarak görev yapıyor

 

2015-2017           Elazığ Valiliği

 

2013-2014           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili

 

2012-2013           Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı

 

2008–2012           Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Daire Başkanı

 

2003- 2008           Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü Şube Müdürü

 

1999–2003            Bingöl/Genç Kaymakamı

 

1997–1999            Mersin/ Gülnar Kaymakamı

 

1994–1997            Trabzon Kaymakam Aday

 

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 22:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER