Ömer Doğan Demirciler Odası başkanlığına aday

Van Demirciler ve Hurdacılar Kooperatifi Başkanı Ömer Doğan, Bak Hele Bak Kahvaltı Salonu’nda düzenlediği basın toplantısında, Van Demirciler Tornacılar Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası’na aday olduğunu açıkladı.

Ömer Doğan Demirciler Odası başkanlığına aday

Ocak 2018 itibariyle başlayacak olan Van’da Esnaf ve Sanatkârlar Odaları kongre sürecinde Van Demirciler Tornacılar Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın yapılacak olan seçimlerinde aday olduğunu açıklayan Doğan,’’Van’a ve esnafımıza hizmet anlayışı ile faaliyet göstermesi gerektiğine inandığımız odamızın, yönetimine aday olmak bizim insani ve mesleki sorumluluğumuzdur. Bu nedenle adaylık kararımızın, Van’a esnafımıza ve bizlere hayırlı olmasını diliyorum’’dedi.

 

"KREDİ KONULARINDA ESNAFIN MENFAATİ DÜŞÜNÜLMELİDİR"

Van´da ticaretle uğraşmanın ne kadar zor olduğunu yaşadığımız sıkıntılarla kendini gösterdiğini dile getiren Doğan,’’ Van genelinde esnafımızın yaşadığı sorunları çözmek için bu yola çıktık. Van bölge kalkınma planının içerisinde olması ve yüksek teşvik oranlarına sahip olmasına rağmen, kente yatırımlar istenilen düzeyde gelmiyor. Esnaf ve Sanatkârlarımızın kredi kefalet kooperatifleri yerine, göstermelik anlaşmalar ile bankaların yüksek faizli kredilerine kurban edildiği, herkes tarafından biliniyor. Biz kredi konularında bankaların değil esnafımızın menfaatini düşünerek hareket edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Ticari mesleki eğitim kursları ile kalifiye eleman yetiştiriciliği yapılmıyor. Küçük ve Orta ölçekli İşletmeler siftah yapamadığı için kapanıyor. Esnaf sanatkâr ve sanayicimizin yaşadığı sorunlarının önlenmesine yönelik ciddi bir proje üretilmiyor" diye konuştu.


"YATIRIMCININ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN KALDIRILMASI İÇİN ÇABA GÖSTERECEĞİZ"

Herkes tarafından bilinen ve konuşulan sorunların çözümü noktasında, önceki yönetimler çözüm sağlayamadığını vurgulayan Doğan, "Bu sorunların çözümü noktasında gerekli projeleri üreteceğimizi ve daha iyi bir Van için çabalayacağımızı belirtmek istiyorum. Van Demirciler Odası Van’ın ikinci büyük odası olup ana görevi esnaf sanatkâr ve sanayicilerin sorunlarının çözülmesini sağlamak ve ticaret sanayi erbaplarının idari mercilerde seslerinin duyulmasını sağlamaktır. Ticaretin geliştirilmesi ve mesleki eğitim için oda bünyesinde kurslar verilerek kalifiye eleman yetiştirilmesi sağlanacak. Van´ın gelişmesi için çok önemli olan yatırımların illimize gelmesi için girişimciler ile görüşülüp, ilimize yatırım yapılmasının önünde bulunan engelleri kalkması için mücadele vereceğiz. İlimize gelen yatırımlar ve yapılacak olan eğitim kurslarıyla işsizliğin azalması için çalışacağız. Küçük ve orta ölçekli işletmelere gerekli önem verilerek gelişmeleri için destek vereceğiz" cümlelelerini kullandı.


"HAKSIZ KAZANÇLARIN ÖNÜNE GEÇMEK İSTİYORUZ"

Van genelinde ve bölgesel rekabette yaşanan haksız kazançları önlemeyi hedeflediklerini sözlerine ekleyen Doğan, "Sanayi esnafımıza karşı aciliyet gerektiren sorunlarını, ivedilikle çözmeyi amaçlamaktayız.Van Demirciler Tornacılar Tamirciler Esnaf ve Sanatkârlar Odası olarak konusu ile ilgili her alanda sözü olan, her kesimle işbirliği yapan bir oda olmayı hedefliyoruz. Şehrimiz, bölgemiz ve tüm sektörler düzeyinde işbirliğinin geliştirmesi sağlayacak bir çalışma sistemi kurmak, güven sağlamak ve kurduğumuz işbirliklerini geliştirmek istiyoruz. Geliştirdiğimiz KADEM (kayıt dışı ekonomi ile mücadele) ve KADİM (kayıt dışı istihdamla mücadele) KOBİ DESTEK uzmanı ESNAF ÖĞRENCİ BURSLARI& ESNAF SAĞLIK OCAĞI ve sanayi sitesindeki FENNİ MUAYENE İSTASYONU projelerimizi hayata geçirerek, Van genelinde ve bölgesel rekabette yaşanan haksız kazançları önlemeyi hedefliyoruz. Diğer yandan sanayi esnafımıza karşı aciliyet gerektiren sorunlarını, ivedilikle çözmeyi amaçlamaktayız" diyerek konuşmasına son verdi.

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2017, 22:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER